Ľavičiari, kde ste?!

Autor: martin milo | 31.3.2014 o 16:36 | Karma článku: 11,02 | Prečítané:  803x

Hovorí sa o marazme pravice na Slovensku, kde je však ľavica? Už dlhšiu dobu rozmýšľam, kde sa ukryli ľavicové politické strany a ľavicoví politici, pred kým, a prečo. A rovnako tiež nemenej na mieste je otázka, kde sa ukryl ideový ľavicový volič – teda ten čo sa pohybuje prevažne v mestách, pôsobí v treťom sektore alebo v inej oblasti ďalej od kapitalistického biznisu, cez mobil je permanentne online na FB alebo práve naopak túto vec rázne odmieta, a pri káve či cigaretke vie o teórii demokracie rozprávať v historickom rámci celé hodiny.

Podľa zoznamu politických strán a hnutí na Slovensku v celkom pestrom panoptiku nefiguruje prakticky žiadny ľavicový aktuálny subjekt, práve naopak, niekoľko ich zaniklo smutným zlúčením s kleptorkatickou stranou SMER (SDA, SDSS, SDĽ, SOP). Túto partokraciu mi nejde označiť ako stranu ľavicovú, nechcel by som tým totiž uraziť všetkých sociálne zmýšľajúcich idealistov. Dokonca aj sám SMER sa na začiatku svojej zmýlenej púti nazval treťou cestou. Táto cesta pred poslednou nedeľou práve kulminovala a postupne začne miznúť, hoci nie som až taký optimista, aby som predpokladal, že polčas rozpadu bude kratší ako ten pre HZDS.

Tak čo dovtedy, ľavicový človek? Koho volíš? SMER? Nikoho? Smutné v oboch prípadoch. A smutné že vážne niet koho. Chápem však, ťažko sa nájde odvážlivec, ktorý by založil subjekt oslovujúci práve ľavicovú inteligenciu, keď by musel zápasiť s jednoduchými vábničkami o istotách pre vystrašených slabo zarábajúcich ľudí, alebo s ortodoxnými katolíkmi, pre ktorých v ľavo - v pravo nemá obsah, hlavne že v ústave je veta o jedinečnosti manželstva ako zväzku muža a ženy.

 

Mohol by si ale tú odvahu nabrať, ty niekto neznámy – ideový stret liberálnych a konzervatívnych názorov podľa mňa spoločnosť obohacuje, rovnako tak aj stret Keynesa a Hayeka. Rovnako by si mohol ukázať, že je hodné vážiť si ľavicovo zmýšľajúceho človeka, pretože sa jednoznačne vymedzuje voči populizmu a klientelizmu v podaní strany SMER. Urýchlil by si tak zánik všelijakých tretích ciest, v synergickom efekte by sa rýchlejšie čistilo aj všetko na pravo. A zvyšovala by sa politická kultúra a dôvera ľudí k tým s delegovanou mocou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?