Človek nevzniká počatím

Autor: martin milo | 3.10.2013 o 9:53 | (upravené 3.10.2013 o 10:02) Karma článku: 10,21 | Prečítané:  1826x

Argumentácia zákazu interrupcií stojí na tvrdení, že život vzniká počatím, a preto od okamihu spojenia spermie a vajíčka, kedy vznikne jedinečná DNA, interupcia predstavuje vraždu. Vražda je zločin, a preto sa ho nemôže dopustiť ani žena, budúca matka, to jest jej možnosť voľvy je obmedzená, väčšie práva má v tomto zmysle jej plod. Môj názor je ten, že táto argumentácia je čiste náboženská, a stojí na predpoklade, že ak už existuje entita (zygota), z ktorej vznikne človek, presnejšie povedané, je splnená prvotná základná podmienka vzniku človeka, musíme s touto pravdepodobnosťou nakladať ako s človekom, rovným iným ľuďom, a teda aj budúcej matke. Ak v takomto prípade dôjde k interupcii, s vysokou pravdepodobnosťou tým zabránime vzniku nového života, nového človeka. Čo je pravda.

Pravda je ale aj toto – ak je zygota s vlastnou DNA splnenou podmienkou na vznik človeka, zároveň tým tvrdím, že tu a teraz tým človekom ešte nie je. Zákazom interrupcií potom dávam väčšie práva niečomu, entite, ktorá človekom ešte nie je.

Môj názor je ten, že človekom sa STÁVAME POSTUPNE, pričom pravdou je to, že okamih, kedy sa ním plod naozaj stane, sa určiť jednoznačne, plošne a presne, nedá. Preto tie opodstatnené polemiky so zákonom určujúcim pomyselnú hranicu na 12 týždňov. Asi ozaj ťažko určiť, kedy vznikajúci človek prvý raz nadobudne vedomie, teda začne cítiť trebárs bolesť, či sa začne brániť kyrete uvedomujúc si ohrozenie seba ako jedinečného celku. Pre mňa je človek človekom práve od tohto okamihu, teda nadobudnutia vedomia seba samého a svojej fyzickej ohraničenosti.

V konzistencii s týmto mojim názorom je aj druhá rovina pohľadu – názor na fungovanie spoločnosti ako takej. A teda, že ľudstvo má principiálne spieť k čo najvyššej miere osobnej slobody a miere slobodného rozhodovania, čo je v protiklade s fungovaním na báze príkazov a zákazov, čo je socialistická a autoritatívna cesta, ktorej externalitou je obchádzanie týchto zákazov a príkazov. Som presvedčený o tom, že ľudská bytosť so slobodnou možnosťou voľby sa bude rozhodovať nie pod vplyvom strachu. Som presvedčený o tom, že aj interupcií v takej spoločnosti bude menej, ako v tej, kde bude interupcia zakázaná.

Zákaz ako taký niečo vopred vymedzuje. Neviem, ale ja mám chuť skôr dôverovať ľuďom, že sa rozhodnú „správne“, teda najlepšie ako vedia a v súlade so sebou i svojim svedomím, ako ich zneslobodňovať a odstrihávať od tejto zodpovednosti za vlastný život.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

KULTÚRA

Iva Bittová: Nemôžem si dovoliť strácať čas a báť sa

Česká speváčka žije v USA. Koncertuje u nás so skupinou Čikori.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.


Už ste čítali?